סניף מודיעים ציין ערב בסימן 46 שנה למלחמת יום הכיפורים

סניף יד לבנים מודיעין בראשותו של חברנו חיים צמח יחד עם חברי הוועד ציין ערב בסימן 46 שנה למלחמת יום הכיפורים, ערב שהוא חלק מסדרת ארועי מורשת בבית יד לבנים במודיעין, חלק קבוע מתוכנית העבודה השנתית של הסניף.

הערב עסק במלחמה שקולותיה עדיין מהדהדים בזיכרון האומה, מלחמה נוראית שפרצה במהלך תפילות יום הכיפורים ושלפה מהבתים ומבתי הכנסת בהפתעה גמורה אלפי חיילי סדיר ומילואים.

כל אישה ואיש שחיו אז בישראל לא ישכחו לעולם את הרגע הנורא הזה שטילטל מדינה שלמה ושינה אותה לעולם.

השתתפו בארוע: בני המשפחות, חיילים, קצינים, מפקדים, תלמידים נציגי העירייה ואורחים רבים.

אחר הצהרים והערב עסקו בגדוד 68, חטיבה 16, ברוח הלחימה, האומץ והנחישות של הלוחמים, בגבורתם של אלו שנתנו את חייהם אותם אנו מנציחים וזוכרים היום.

 

גדוד 68 היה גדוד מילואים שנשלח לאייש את המעוזים ערב מלחמת יום הכיפורים. חיילי הגדוד איישו את המעוזים בגזרה הצפונית והמרכזית. את ארבעת המעוזים בגזרה הדרומית איישו חיילי נח"ל. המלחמה ניחתה עליהם בהפתעה. תוך שלושה ימים נפלו כל המעוזים בידי המצרים פרט למעוז הצפוני. 76 מחיילי הגדוד נהרגו והשאר - חלקם נשבו וחלקם הצליחו לסגת ולחבור עם כוחות צה"ל.

 

אחד הדברים החשובים שקרו בעקבות המלחמה ובעקבות המספר העצום של החללים היה הקמת מערך הנפגעים בצה"ל, מתוך הבנה שהמשפחות הן אלו שמשלמות את המחיר היקר ביותר, הוכשר מערך שלם שלמד איך לתמוך ולטפל במשפחות באופן שיוכלו להמשיך לחיות לצד האובדן והחסר הגדולים . זהו מערך מקצועי ומיומן, שזכות גדולה היא לנו בארגון לעבוד מולו באופן הדוק ופורה.

 

בתחילת היום הוקרנו 2 סרטים אודות הגדוד במלחמה.   בירכו בארוע: איציק גף - מפקד החטיבה, זיוה אסא - יו"ר הועד המנהל של הבית וראש אגף קהילה ותרבות. התקיימה הרצאה מרתקת של תא"ל במילואים ד"ר דני אשר "ההפתעה המצרית במלחמת יום הכיפורים" החלק האחרון היה מרגש המיוחד, והוא כלל שיח משפחות בהנחיית עופר רגב. בני המשפחות בפאנל שתפו בחויותיהן במהלך ואחרי המלחמה בשקיפות רבה, ברגישות רבה וזאת למרות הקושי הרגשי הגדול לשוב ולהתעמת עם הגעגוע והכאב. בבית יד לבנים גם הוצגה תערוכה: "במעגלי הצבע" תערוכה מיוחדת בתחום אומנות פלסטית על ידי האוצרת שלנו רינה מוסקוביץ, ואף הוצגו פסלים של הפסל רמי אטר שתרם אותם לארגון.

בחלק האומנותי נטלו חלק להקת חיל חינוך ונוער.

 

רחל לניאדו, מנהלת הארגון: "אני רוצה לומר בנימה אישית שכולנו בסופו של יום לצד הכמיהה הגדולה שלנו לשלום, חיים במציאות של זכרון תמידי. ולצד ההנצחה והרצון שהשמות החקוקים על הלוחות יהיו האחרונים, אנחנו בארגון תמיד דואגים להנחלת המורשת של יקירינו ואני שמחה לומר שבכל מה שנוגע להנצחה, זכרון והנחלת המורשת אנחנו לא שוקטים על השמרים והערב הזה הוא דוגמא לכך".
שייך לסניף